KURU YEMİŞ VE KURU MEYVE NEDEN TÜKETMELİYİZ ?
22 February 2016
Almonds
29 February 2016
Hepsini Göster

Pistachios

We are proud for; packing the pistachios, which are raised in the unique Gaziantep region of  Anatolian land and roasted with traditionel methods,in mornova facilities and offering them to you

 

 

Taze veya kavrulmuş hali tüketilen Antep fıstığında C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, manganez ve fosfor mineralleri bulunur. Lifli bir besin olan fıstık, protein açısından da zengindir.

Antep fıstığının faydaları arasında en önemlisi kalp ile ilgili olanlardır. Uzun süre fıstığın, yağlı bir yemiş olmasından dolayı kalp üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğu söylendi. Ancak yapılan son araştırmalar fıstığın kilo aldırmadığını, kalp ve damar hastalıklarına karşı da etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Damar tıkanıklığına yakalanma riskini azaltan fıstık, kalp krizi geçirme riskini de azaltır. Antep fıstığının faydaları arasında kötü kolesterolü düşürmesini de sayabiliriz. Ayrıca kan şekerinin dengelenmesini sağlayan fıstık, şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Farklı türleri bulunan fıstık gelişme çağındaki çocuklar için önemli bir besindir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlaması da antep fıstığının faydaları arasında bulunur. B1 vitamini açısından zengin olan fıstık, kan dolaşımının düzene girmesine yardımcı olurken, sindirim sisteminin de çalışmasını sağlar. Kaslar üzerinde de birçok olumlu etkisi bulunan antep fıstığının faydaları arasında kalp kasını güçlendirmesi de bulunur. Bir avuç fıstık ile günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz, bunun sonucunda da hücrelerin yenilenmiş olur. Uzun yıllar boyunca fıstık hep yasaklı besinler arasındaydı, kilo aldırdığı, kolesterolü yükselttiği ve kalp krizine neden olabileceği ileri sürüldü, ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar fıstığın zararından çok yararı olduğunu ortaya çıkardı. Bunlardan bir tanesi de fıstığın kilo aldırmadığıdır. Ancak aşırı tüketilen her besinde olduğu gibi fıstığın tüketim miktarı arttıkça kilo aldırıcı etkisi de olabilir. Antep fıstığının faydaları arasında en önemlisi kansızlığa karşı etkili olmasıdır. Halk arasında kansızlık olarak bildiğimiz anemi hastalığına daha çok kadınlar ve çocuklar yakalanır. Bunun başlıca sebeplerinden biri yetersiz beslenmedir. Özellikle vejetaryenlerde daha sık görülen bu rahatsızlığa yakalanma riskini günde bir avuç fıstık yiyerek de azaltabilirsiniz. Badem gibi akciğerler üzerinde de olumlu etkileri bulunan antep fıstığının faydaları arasında göğsü yumuşatması ve öksürüğü kesmesi de sayılabilir.

sarı-kayısı1

amblem