Raisins
29 February 2016
Nüsse und getrocknete Früchte Warum sollten wir verbrauchen?
29 February 2016
Hepsini Göster

KURU YEMİŞ VE KURU MEYVE NEDEN TÜKETMELİYİZ ?

Değerli  okurlar yaşadığımız zamanın gerçekten bir adı olsaydı emin olunuz HIZLI ÇAĞ olması gerekirdi; zira bundan önceki zamanlarda çok değil 20-30 yıl öncesinde gerekli bir bilgi veya doküman için önce bir kütüphaneye gitmeniz, aradığınız bilgiye göre ansiklopediler karıştırmanız kaynakları bulmanız onları okuyup bir kağıda dökmeniz birçok saatinizi birçok gününüzü alabiliyordu fakat günümüzde Google, Microsoft gibi arama motorları ve yazılım şirketleri sayesinde nerdeyse oturduğunuz yerden bu bilgilere ulaşabilirsiniz sadece bunu bile kıyasladığımız da ne kadar hayatımızın değiştiğini eskiden bin bir zahmet ile yaptığımız birçok işin günümüzde ne kadar çabuk ve kolay olduğunu anlamak için biraz durup ve düşünmemiz gerekiyor.

Tabi ki bu süreç beslenme alışkanlıklarımızı, yiyeceklerimizin hazırlanma şeklini ve kendisini de  değiştirdi. Kendini yoğun iş temposundan arındırabilen kendine zaman ayıran düşünen insanlar bunun hemen farkına varabilirler.

Ne yazık ki olan güzel şeylerle birlikte kötü şeylerde beraberinde geldi; bunlardan biride yeterli ve dengeli beslenememe sorunudur. Artık vücudumuzun sağlıklı yaşaması için ihtiyacı olan vitaminleri mineralleri doğal yollarla alamaz hale geldik. Bundan dolayı doğal suplementler vitamin destekleri mineral desteklerine gün geçtikçe insanoğlu daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Şunu asla unutmayın ! hiçbir tad, hiçbir lezzet, hiçbir aroma, doğal olanın orijinal besinin yerini asla dolduramaz yerine geçemez.

Peki ne yapmak gerekiyor ?

Eskiye çok eski zamanlarda insanların bu kadar bilim ve teknolojiye sahip olmadan yaptığı beslenme şekillerine çok daha dikkatli bakmamız gerekiyor. Çok ve aşırı yemek yememelerine rağmen insanların bu kadar doktora ihtiyaç duymamaları gerçekten dikkat çekici, 1000 yıllık Roma medeniyeti olsun 700 yıllık Osmanlı medeniyeti olsun insanlar az ve sağlıklı beslenerek sağlıkla yasadıkları görülmektedir.

Burada dikkat çeken en önemli ayrıntı ise Anadolu,  Ege ve Akdeniz havzalarında yaşamış olmaları bize gerekli ip ucunu vermektedir.

Türkiye’nin dünya üzerinde sahip olduğu coğrafi konum, ülkeye birçok avantaj katmıştır. Hiç şüphesiz bu avantajların içerisinde yer alan tarımsal ürün çeşitliliği, ülkenin önemini çok fazla artırmaktadır. Bu noktada Türkiye, birçok tarım ürününü dünyada en fazla yetiştiren ülke konumunda yer alır.

Yüzyıllar öncesi insanların açlıklarını gidermek amacıyla yedikleri Kayısı incir üzüm ceviz fındık gibi gıdalar günümüzde vejeteryan yiyecekler yada diet olarak tüketilmesi gerçekten çok düşündürücüdür.