Dried Apricots
29 February 2016
Raisins
29 February 2016
Hepsini Göster

Figs

We are proud for; packing figs which are naturally raised in fertile Aegean soil and dried with traditionel methods,in mornova facilities and offering them to you

 

Kuru İncirin  Faydaları Nelerdir?

İçerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

Kuru incir içerdiği ‘benzaldehit’ maddesiyle kanserli hücrelerin büyümesini önlüyor. Magnezyumun yüzde 30’unu, fosforun yüzde 20’sini, B1 vitamininin yüzde 5’ini ve B2 vitaminin yüzde 4’ünü içeren kuru incir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor. Kuru incir içerdiği protein miktarı bakımından fakir, sentezinden bulunan aminoasit bakımından ise zengindir. Bu nedenle hücre gelişimini de desteklemektedir

İncirin faydası sadece bağırsakları çalıştırması değil. İncir yüzü de güzelleştiriyor.

Aralıklarla incir tüketilmesi gerekiyor. Çünkü aşırı yenildiği zaman şişmanlığa sebebiyet verebilir. Günlük bir iki tane yenilmesi faydalı olur.

İncirin bir diğer faydasıda bademle yenildiğinde insanın sinir sistemini yatıştırır.

Kuru incir,cevizle birlikte tüketildiğinde,vücudu zehirlerden korur. Ayrıca,bronşite de iyi gelip,öksürüğü keser.

İncirin en bilinen faydası kabızlık sorununa derman olduğudur. Kabızlık problemi ile gelenlere ilk tavsiye edilen besindir. İncirin lif yapısı çok yüksektir. Lifli yapısı fazla olduğundan çok fazla su tutar ve sindirimi çok kolaydır.

Hemoroit hastalarına incir tavsiye eldir. Çünkü onların da kabızlık sorunu vardır. hatta besinleri sindirmede güçlüğü çekiyorlar.

İncir hemeroit yaralarına iyi gelir ve hazımsızlık sorununu çözer. İncirin kemiklerin güçlenmesinde de büyük rolü vardır. kemiklerin beslenmesi ve gelişimi için gerekli olan kalsiyum potasyum gibi minareleri bünyesinde barındırır.

İşte bu yüzden incirin çokça tüketilmesi gerekir. incirin kalori değeri çok düşüktür. Yağ oranı çok azdır. Çok iyi bir diyet ürünüdür.

Diyet listesinde mutlaka kendine yer bulur. İncirin içeriğinde potasyum iyonu çok fazla bulunur. Kan basıncının dengede tutan ayrıca tansiyon için de çok önemli olan potasyum incirin içeriğinde fazlaca olduğundan çokça yenilmelidir.

Yüksek tansiyon şikayeti olanların bolca incir tüketmelerinde büyük fayda vardır. incirin faydaları çoktur. İncirin kan yapıcı özelliğinden bahsetmiştik.

Ayrıca bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bağışıklık sistemi zayıf düştüğü anda kişi hasta olur. İncirin içeriğindeki yapılar aynı zamanda bağışıklık sistemininde güçlü olmasına yardımcı olur. Olası hastalıklara davetiye çıkarmaz. İncirin bolca tüketilmesi her açıdan fayda sağlayacağından asla hayatımızdan eksik etmemeliyiz. İncirin yaş olanı da kuru olanının da faydasının büyük olduğunu unutmamalıyız.

İncirin Besin Değeri

100 gr  kuru incir (yaklaşık 5-6 adet)

47 kalori

0.5 gr protein

90.9 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)

1.3 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)

3 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)

0.3 mg niasin (günlük ihtiyacın %1’i)

0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)

3.8 mcg folat (günlük ihtiyacın %1’i)

0.2 mg B5 vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)

22.4 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si)

0.2 mg demir (günlük ihtiyacın %1’i)

10.9 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %3’ü)

9 mg fosfor (günlük ihtiyacın %1’i)

149 mg potasyum (günlük ihtiyacın %4’ü)

0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın %1’i)

0.1 mg manganez (günlük ihtiyacın %4’ü) içerir.

Yukarıdaki rakamlar 4 yaş üzeri için önerilen 2000 kalorilik referans diyetine göre oluşturulmuştur. Günlük vitamin ve mineral ihtiyaçları kişinin sağlık durumuna göre değişebilmektedir

incir

amblem