Sun Dried Apricots
29 February 2016
Figs
29 February 2016
Hepsini Göster

Dried Apricots

We are proud for; packing the malatya apricotes,which are raised in Anatolian soil and chosen with diligent care,in mornova facilities and offering  them to you.

 

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısı; A, B, C ve P vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganezmineralleri açısından da zengindir.

– Kayısı; bağışıklık sistemini güçlendirir kansızlığa iyi gelir, kan yapımına yardımcı olur ve sinirleri yatıştırır, uyku düzenine yardım eder

– Kayısı; kemik erimesinin önlenmesinde faydalıdır.

– Kayısı, doğal lif açısından zengin olduğundan kabızlığa iyi gelir.

– Kayısı; içeriğinde bulunan antioksidanlardan karotenoidler (betakaroten) ve fenolik bileşikler (Prosiyanidinler, hidrosinamik, asit türevleri, flavonoller ve antisiyaninler) ile; kanser, kalp damar hastalıkları, diyabet, iltihaplı durumlar ve kataraktın önlenmesinde ve korunmada yararlıdır

Fenolik asitlerin pek çoğunun, “Betakaroten ve C vitamininden çok daha güçlü antioksidan etkiye sahiptir.- Karotenoidlerin; göz ve deri olmak üzere sağlıkta birçok etkileri vardır

– Fonksiyonel gıda; kendi içerdiği bileşikleri ile hastalıklardan koruyucu, önleyici ve/veya tedavi edici etkiye sahip gıda demektir.

– Kayısı yaş ve kuru olarak; fonksiyonel gıdadır. Yani önleyici, koruyucu ve destek gıdalardandır. Yani sağlıklı ve iyi yaşam için gerekli gıdalardandır.

Sodyum düzeyi düşük, potasyum düzeyi yüksek olan kayısı, vücutta kan basıncının düzenlenmesinde, yüksek tansiyonun denetiminde önemli etkisi olan bir meyvedir.

Potasyum; elektrolit dengesi, sinir sistemi, kalp atışları, vücut beyin hücreleri ve kas dokusu içinde gerekli bir mineraldir.- Kuru kayısı; kabızlıkta tüketilebilir.

.Kayısı suyu veya kayısı hoşafı tüketimi; özellikle ara öğünlerde ve akşam yemeklerinde daha yararlı olur.

Kayısı suyunun veya kayısı hoşafının; Ramazan ayında, iftarda yani oruç açarken içilmesi çok yararlı olur.

Kayısı, sindirim sorunlarına iyi gelir, stresi ve kansızlığı önler, cilt bozukluklarının tedavisinde etkilidir, büyümeye yardımcı olur, görmeyi güçlendirir, bağışıklık sistemini korur, kalp kasları ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar.

Ayrıca mide rahatsızlığı olanlar olgun kayısı yemelidir.- Günde 3 adet kuru kayısı ortalama tüketim önerisidir.

Kayısı beyin ve sinir düzeninin iyi çalışmasını sağlar- Kayısı; karaciğerin kendini iyileştirmesini sağlar.

Kayısı; kemiklerin sağlığında rol oynar.- Kayısı; üreme düzeni üzerinde etkisi vardır ve cinsel gücü artırmaktadır.- Kayısı; sperm kalitesini artırır.

– Kayısı; iştah açar, kan yapar, bedensel ve ruhsal yorgunlukları alır.Kayısı; cildi, korur ve güzelleştirir.

Virginia Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre kayısının zengin A vitamini içeriği katarakt riskini yüzde 40 azaltıyor.

Beta-karoten ve lif açısından en zengin meyvelerden biri olan kayısı hem gözleri hem de kalbi koruyor.

Kayısı beta-karoten ve likopen içeriğiyle iyi kolesterolü yükseltiyor.

Bir kayısı günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor.

Tek bir kayısıda 16 kalori bulunuyor.

kuru kayısı

amblem