Badem
17 February 2016
Hepsini Göster

Antep Fıstığı

Anadolu topraklarının eşsiz bölgesi Gaziantep de doğal
olarak yetiştirilip geleneksel yöntemlerle kavrulmuş özenle seçilen Antep Fıstıklarını Mornova Gıda tesislerinde paketleyerek sizlere sunmaktan gurur duyarız.

 

Taze veya kavrulmuş hali tüketilen Antep fıstığında C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, manganez ve fosfor mineralleri bulunur. Lifli bir besin olan fıstık, protein açısından da zengindir.

Antep fıstığının faydaları arasında en önemlisi kalp ile ilgili olanlardır. Uzun süre fıstığın, yağlı bir yemiş olmasından dolayı kalp üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğu söylendi. Ancak yapılan son araştırmalar fıstığın kilo aldırmadığını, kalp ve damar hastalıklarına karşı da etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Damar tıkanıklığına yakalanma riskini azaltan fıstık, kalp krizi geçirme riskini de azaltır. Antep fıstığının faydaları arasında kötü kolesterolü düşürmesini de sayabiliriz. Ayrıca kan şekerinin dengelenmesini sağlayan fıstık, şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Farklı türleri bulunan fıstık gelişme çağındaki çocuklar için önemli bir besindir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlaması da antep fıstığının faydaları arasında bulunur. B1 vitamini açısından zengin olan fıstık, kan dolaşımının düzene girmesine yardımcı olurken, sindirim sisteminin de çalışmasını sağlar. Kaslar üzerinde de birçok olumlu etkisi bulunan antep fıstığının faydaları arasında kalp kasını güçlendirmesi de bulunur. Bir avuç fıstık ile günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz, bunun sonucunda da hücrelerin yenilenmiş olur. Uzun yıllar boyunca fıstık hep yasaklı besinler arasındaydı, kilo aldırdığı, kolesterolü yükselttiği ve kalp krizine neden olabileceği ileri sürüldü, ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar fıstığın zararından çok yararı olduğunu ortaya çıkardı. Bunlardan bir tanesi de fıstığın kilo aldırmadığıdır. Ancak aşırı tüketilen her besinde olduğu gibi fıstığın tüketim miktarı arttıkça kilo aldırıcı etkisi de olabilir. Antep fıstığının faydaları arasında en önemlisi kansızlığa karşı etkili olmasıdır. Halk arasında kansızlık olarak bildiğimiz anemi hastalığına daha çok kadınlar ve çocuklar yakalanır. Bunun başlıca sebeplerinden biri yetersiz beslenmedir. Özellikle vejetaryenlerde daha sık görülen bu rahatsızlığa yakalanma riskini günde bir avuç fıstık yiyerek de azaltabilirsiniz. Badem gibi akciğerler üzerinde de olumlu etkileri bulunan antep fıstığının faydaları arasında göğsü yumuşatması ve öksürüğü kesmesi de sayılabilir.

* Günde 10-12 adet yenilen iç antepfıstığı,vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir.
* 100 g antepfıstığı vücudun günlük protein,vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının %35”ini karşılayabilmektedir.
* Antepfıstığında kolestrol yoktur Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır.
* Antep fıstığı protein yönünden 2 kat,fosfor yönünden 4 kat sığır etinden daha üstündür
* Vitamin E,B ve C komplexince zengindir.
* Antepfıstığı şeker hastalığında (Diabete Mellitus)kullanılabilir
* 100 gr antepfıstığında 4.0 gr posa bulunur.Posa miktarı yönünden pirinç, patates ve buğday (0.3 gr) dan daha üstündür
* İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.
* Yapısındaki lipitlerin çoğunluğu monounsature yağ asiti içerdiğinden(35 g), kan şekerini yükseltme (Glisemik indx) yönünden buğdaydan daha az riske sahiptir
* Kalp İçin Antep fıstığı kalp sağlığını korumada önemli bir ilaç vazifesi görür
* Hastalıktan Sonra Antep fıstığı nekahet dönemlerinde de vücudumuzun dostudur. Bir terkip içinde veya tek başına tüketilen fıstık, nekahet dönemin rahat ve kısa sürmesini sağlar, bünyeyi dirençli hale getirir.
* Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır, ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

 

sarı-kayısı1

amblem